درخواست اصلاح

یونان

از دانشنامه ویکیدا

کشور یونان (به انگلیسی Greece و به یونانی Ελλάδα یا الادا) در جنوب شرق اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان واقع شده است. یونان، تعدادی جزیره نیز در سواحل آسیای صغیر دارد و به همین دلیل یک کشور اوراسیایی[۱] به حساب می‎‌آید (منظور از کشور اوراسیایی این است که گستره آنها در بیش از یک قاره است).

پرچم ملی کشور یونان
پرچم ملی کشور یونان
اطلاعات کشور
نام کامل: یونان
شعار: آزادی یا مرگ
پایتخت: آتن
زبان(های) رسمی: یونانی
حکومت: جمهوری پارلمانی
مساحت: ۱۳۱٬۹۹۰ کیلومتر مربع (۵۰٬۹۶۰ مایل مربع)
جمعیت: ۱۰٬۳۰۹٬۸۷۵
تولید ناخالص داخلی (GDP) برابری قدرت خرید (PPP): برآورد ۲۰۰۷ • کل: ۳۰۵٫۵۹۵ میلیارد دلار • سرانه: ۲۷٬۳۶۰ دلار
شاخص توسعه انسانی: ۰٫۹۲۱
واحد پول: یورو (€)۱ (EUR)
منطقه زمانی: EET • تابستان (ساعت تابستانی): EEST
جهت رانندگی: راست
پیش‌شماره تلفنی: ۳۰
کد ایزو ۳۱۶۶: GR
دامنه سطح‌بالا: .gr

جغرافیا و استان‌های کشور یونان

در مورد موقعیت جغرافیایی یونان باید گفت، طولانی‌ترین خط ساحلی این کشور در اروپا است. همچنین یونان به عنوان جنوبی‌ترین کشور اروپا نیز شناخته می‌شود.

کشور یونان به 13 ناحیه یا استان تقسیم شده است:

آتیک (Attica)

یونان مرکزی (Central Greece)

مقدوینه مرکزی (Central Macedonia)

کرت (Crete)

مقدونیه شرقی و تراکیه (Eastern Macedonia and Thrace)

اِپیروس (Epirus)

جزایر ایونی (Ionian Islands)

اژه شمالی (North Aegean)

پلِپونِز (Peloponnese)

اژه جنوبی (South Aegean)

تسالی (Thessaly)

یونان غربی (Western Greece)

مقدونیه غربی (Western Macedonia)

آب و هوای کشور یونان

یونان آب و هوایی گرم و مدیترانه ای دارد. هرچه به سمت شمال یونان حرکت کنید، از هوای خنک و مطبوع تر بهره‌مند می‌شوید. این درحالی است که بخش‌های کوهستانی یونان، بسیار سرد است. از طرف دیگر، در آتن ممکن است دمای هوای 40 درجه سانتی گراد را هم تجربه کنید.

به هرحال به دلیل جغرافیای خاص یونان، این کشور آب و هوای متنوعی دارد. به همین منظور می‌توان آب و هوای یونان را به سه بخش مدیترانه‌ای، آلپی (بسیار سرد) و معتدل تقسیم بندی کرد.

دین و زبان کشور یونان

دین و مذهب اصلی در کشور یونان، مسیحیت ارتودوکس شرقی است اما ادیان دیگر نیز در این کشور وجود داشته و پذیرفته می‌شوند. برای مثال در کشور یونان شاهد مردم بدون دین، مردم مسلمان و مردمانی با دیگر ادیان مذهبی خواهید بود. اما ۹۲ درصد مردم این کشور از مسیحیت ارتودوکس شرقی پیروی می‌کنند، ۳ درصد مسلمان هستند و ۲ درصد پیرو دیگر مذهب‌های دینی هستند. در واقع یونان محدودیت‌های برای ادیان مختلف نداشته و از مردمانی با ادیان مختلف تشکیل شده است.

مساحت و جمعیت کشور یونان

مساحت یونان 131,990 کیلومتر مربع بوده و جمعیت این کشور به بیش از 10,289,828 نفر رسیده است. تراکم جمعیت سال 2022 در یونان 81 نفر در هر کیلومتر مربع بود. شهر آتن پرجمعیت ترین شهر در یونان است و مرکزیتی را در این کشور ایجاد کرده است.

اقتصاد

رشد تولید ناخالص داخلی یونان از بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا بیشتر بوده است. صنعت گردشگری یکی از منابع عمده درآمدزایی برای یونان است و ۱۵٪ از سهم تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود. به‌طور مستقیم و غیر مستقیم ۱۶٫۵٪ از نیروی کار یونان در این صنعت به کار گرفته شده‌اند.

نیروی کار یونان بیش از ۴٫۹ میلیون نفر است که در میان کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بعد از کره جنوبی در رتبه دوم قرار دارد. بر پایه یک نظر سنجی که توسط دانشگاه گرونینگن انجام شد یونان بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ در رتبه سوم ساعات کار در هر سال در بین کشورهای اروپایی قرار دارد. به این ترتیب یونانی‌ها در هر سال ۱٬۸۱۱ ساعت کار کرده‌اند. در سال ۲۰۰۷ کارگران متوسط ۲۰ دلار در هر ساعت تولید کرده‌اند. این رقم مشابه اسپانیا و کمی بیش از نصف متوسط تولید کارگران در آمریکا است. نزدیک به یک پنجم نیروی کار را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند که در بخش‌های کشاورزی و ساخت و ساز به کار گرفته شده‌اند.

از سال ۲۰۰۸ بحران اقتصادی، یونان را بارها به مرز ورشکستگی کامل کشانده و ۲۵ درصد از تولید ناخالص ملی و بیش از یک میلیون فرصت شغلی را از بین برده و در پی آن، ستون اصلی سیاست خارجی کشور یعنی تعلق به اروپا و غرب به شدت لطمه خورده است.

منابع

  1. <تعریف کشورهای اوراسیایی> برداشت شده در 1402/03/22