درخواست اصلاح

شبکه دو سیما

از دانشنامه ویکیدا

شبکه دو سیما یکی از شبکه‌های تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که از سال 1337 با نام تلویزیون ایران در بخش خصوصی راه‌اندازی شد و د رابتدا تنها 4 ساعت و به صورت شبانه پخش برنامه داشت.

نشان شبکه دو سیما از دهه 60 تا کنون که تغییرات جزیی داشته است.
نشان شبکه دو سیما از دهه 60 تا کنون که تغییرات جزیی در رنگ و انحنای خطوط داشته است.

این شبکه با شعار شبکه دو، شبکه زندگی هم اکنون در گروه‌های مختلف به صورت 24 ساعته به پخش برنامه‌های مختلف می‌پردازد.

تاریخچه

پس از تصویب مجلس شورای ملی، نخستین فرستنده تلویزیونی ایران در روز جمعه 11 مهر ماه 1337 با نام تلویزیون ایران توسط بخش خصوصی راه اندازی شد و روزانه از 6 تا 10 شب اقدام به پخش برنامه می‏کرد. پس از یک سال فعالیت، برنامه‌های روزانه خود را در تهران به پنج ساعت افزایش داد. پس از چندی، دولت وقت تلویزیون ایران را از بخش خصوصی خرید و با پیوستن تلویزیون ایران به تلویزیون ملی ایران پخش دو برنامه تلویزیونی از دو کانال مختلف ادامه یافت. در ادامه، تلویزیون آموزشی به عنوان نسخه جدید تلویزیون ایران فعالیت خود را از مهر 1355 شروع کرد. البته در ساعاتی از روز از طریق فرستنده این شبکه، تلویزیون بین المللی نیز برنامه‌‏های خود را به زبان انگلیسی پخش می‏کرد.

پس از انقلاب اسلامی ایران در فروردین 1358 رادیو و تلویزیون ملی به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تغییر یافت و پخش شبکه دوم سیما و برنامه‌های بین‌المللی تلویزیون تعطیل شد.

در سال 1360 تلویزیون آموزشی به شبکه دو سیما به عنوان یک شبکه فرهنگی ـ آموزشی با پخش روزانه 3 الی 5 ساعت تغییر نام یافت و در ادامه حدود دو دهه به عنوان شبکه فرهنگی سیمای جمهوری اسلامی، مسئولیت اطلاع رسانی، ترویج و تعمیق فرهنگ را به عهده داشت.

در سال 1389 تلاشهایی صورت گرفت تا این شبکه به عنوان شبکه تخصصی کودک و نوجوان تغییر ماهیت دهد، سپس با تعمیم این نگاه به شبکه خانواده و کودک، فعالیت‌های خود را پی گرفت. پس از آن مجددا ماموریت یافت تا به عنوان شبکه اجتماعی و فرهنگی سیمای جمهوری اسلامی بیشترین میزان پخش برنامه‌های خود را به موضوعات اجتماعی، فرهنگی، و اطلاعات عمومی اختصاص دهد .همچنین از مرداد سال 1390، پخش روزانه این شبکه به 24 ساعت افزایش یافته است.

از زمستان سال 1393 تا بهار 1395 شبکه دو به عنوان شبکه تخصصی ماموریت جدیدی یافت تا در حوزه مسایل اجتماعی به ایفای نقش بپردازد و هم اینک با عنوان شبکه زندگی با رویکرد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مشغول به فعالیت است. [۱]

گروه‌ها

گروه‌های مختلفی در شبکه دو سیما برنامه سازی کرده و می‌‌کنند که بخشی از آن عبارتند از:

  • گروه کودک و نوجوان
  • گروه فیلم و سریال
  • گروه اجتماعی و اقتصاد
  • گروه مستند
  • گروه معارف
  • گروه سیاسی
  • گروه فرهنگ، تاریخ و هنر
  • گروه تأمین برنامه
  • گروه پیام‌نما
  • گروه ورزش

مدیریت

مدیر شبکه دو سیما هم‌اکنون حامد بامروت‌نژاد می‌باشد.

راه‌های ارتباطی

مسیرهای ارتباط مردمی و عمومی با شبکه دو سیما به شرح زیر است.

روابط عمومی

تلفن: 27862000

پیامک: 300002

آدرس پستی

تهران، کدپستی 1516854411

فضای مجازی

نشانی کانال پیام رسان سروش پلاس شبکه دو: https://sapp.ir/tv2_irib

نشانی کانال پیام رسان ایتا شبکه دو: https://eitaa.com/tv2_irib

نشانی کانال پیام رسان بله شبکه دو: https://ble.ir/tv2_irib

نشانی کانال پیام رسان روبیکا شبکه دو: https://rubika.ir/tv2_irib

منابع