درخواست اصلاح

عمان

از دانشنامه ویکیدا

عمان با نام رسمی سلطان‌نشین عُمان کشوری در جنوب غربی آسیا است که در جنوب شرقی شبه‌جزیره‌ عربستان واقع شده است. این کشور، کشوری پادشاهی به‌حساب می‌آید که در سده ۱۹ میلادی در اوج قدرت خود به سر می‌برده است. مسقط پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود و زبان رسمی مردم، عربی است.

نقشه کشور عمان بر روی کره زمین
نقشه کشور عمان بر روی کره زمین
اطلاعات کشور
نام کامل: سلطان‌نشین عمان
پایتخت: مسقط
زبان(های) رسمی: زبان عربی
دین(ها): اسلام
حکومت: سلطنت مطلقه
مساحت: ۳۰۹٬۵۰۰ کیلومتر مربع
جمعیت: ۵٬۱۰۶٬۶۲۶ نفر
تولید ناخالص داخلی (GDP) برابری قدرت خرید (PPP): ۷۶٬۴۶۴ میلیارد دلار
شاخص توسعه انسانی: ۰/۸۳۴
واحد پول: ریال عمان (OMR)
منطقه زمانی: UTC +۴
گاه‌شماری: میلادی
جهت رانندگی: راست
پیش‌شماره تلفنی: ۹۶۸+
کد ایزو ۳۱۶۶: OM
دامنه سطح‌بالا: om.

جغرافیا

سلطان‌نشین عمان از غرب با عربستان سعودی، از شمال غرب با امارات متحده عربی و از جنوب غرب با یمن همسایه است و از شمال به دریای عمان و کشور ایران و از شرق و جنوب شرق به اقیانوس هند، محدود می‌شود. این کشور از یک سرزمین بزرگ به‌هم پیوسته و دو قطعه جدا افتاده تشکیل شده است: قطعه کوچکی در جنوب تنگه هرمز قرار دارد که «مسندم» نام دارد. قطعه دیگر «مدحاء» نام دارد که توسط امارات متحده عربی احاطه شده‌ است. چند جزیره کوچک در دهانه تنگه هرمز و چند جزیره در دریای مکران نیز تابع این کشور هستند.

این کشور به دلیل قرار گرفتن در گذرگاه راهبردی تنگه هرمز، دارای ارزش استراتژیک است و به دلیل قرار گرفتن در منطقه خلیج فارس، از منابع انرژی این حوزه از جمله نفت خام بهره‌مند است. از سوی دیگر، این کشور در مسیر آبراه‌های حمل و نقل انرژی و کالاهای تبدیلی آسیا-اروپا قرار دارد و دارای نقش ارتباطی است و از این نظر، مورد توجه اهداف استراتژی قدرت‌های بزرگ از جمله ایالات متحده آمریکا است. علاوه بر شبه جزیره «مسندم» و کرانه‌های جنوبی تنگه هرمز، موقعیت ویژه این کشور در غرب اقیانوس هند نیز بر اهمیت استراتژیک آن می‌افزاید. وجود جزایری مانند «مصیره»، «کوریا» و «موریا»، که از لحاظ نظامی در حکم سرپل‌هایی برای عملیات آبی - خاکی هستند، موقعیت حساس این کشور را چند برابر می‌کند.

فرهنگ

بیشتر ساکنان عمان، عرب هستند و اقلیت‌های از اقوام بلوچ، ایرانی، آفریقایی و... نیز در این کشور زندگی می‌کنند. زبان رسمی این کشور عربی است و در کنار آن زبان‌های انگليسی، بلوچی و اردو نیز تا حدی رواج دارد.

آب و هوا

دمای هوای عمان در فصل زمستان اغلب بین ۱۷ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد و در فصل تابستان نیز چیزی در حدود ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد است. هوا در مناطق مرتفع این کشور سرد می‌شود و به‌خصوص در هنگام شب، هوای بسیار سردی دارند.

به علت قرارگیری پایتخت این کشور عمان(مسقط) در خط ساحلی، آب و هوای آن گرم و مرطوب است، اما شب هنگام از میزان رطوبت آن کاسته می‌شود.

تقسیمات کشوری

قطعه کوچکی در جنوب تنگه هرمز قرار دارد که «مسندم» نام دارد. قطعه دیگر «مدحاء» نام دارد که توسط امارات متحده عربی احاطه شده‌ است. چند جزیره کوچک در دهانه تنگه هرمز و چند جزیره در دریای مکران نیز تابع این کشور هستند.

در تقسیمات کشوری، کشور عمان به نه استان تقسیم بندی گردیده است که به شرح زیر است:

شماره استان مرکز استان تعداد شهرستان‌ها مساحت (کیلومتر۲)
۱ استان مسندم خصب ۴ ۱٬۸۰۰
۲ استان بریمی بریمی ۳ ۴٬۲۵۵
۳ منطقه باطنه صحار - رستاق ۱۲ ۱۲٬۵۰۰
۴ استان مسقط مسقط ۶ ۳٬۹۰۰
۵ منطقه ظاهره عبری ۳ ۴۴٬۰۰۰
۶ منطقه داخلیه نزوی ۸ ۳۱٬۹۰۰
۷ منطقه شرقیه صور- ابرا ۱۱ ۳۶٬۴۰۰
۸ منطقه وسطی هیما ۴ ۷۹٬۷۰۰
۹ استان ظفار صلاله ۱۰ ۹۹٬۳۰۰

مناطق گردشگری

بهلا

بهلا یکی از مناطق گردشگری زیبا است که در شمال این کشور و در یک بیابان قرار گرفته است، این مکان در 40 کیلومتری شهر نیزوا واقع شده است و دارای قلعه‌های تاریخی و دیدنی وسیعی است. این منطقه به‌دلیل داشتن طیف وسیعی از سفال‌های محلی شهرت دارد.

جبل اخضر

جبل اخضر یکی از دیدنی‌های عجیب و غریب در عمان است که مشهور به کوه سبز است. این کوه به‌صورت سنتی طراحی شده است و دارای بخش‌های زیاد سنگ آهک است. این کشور به‌طور کلی با جنگل‌های سرسبز پوشیده شده است. این ناحیه به‌طور کلی محافظت شده است و مواد کشاورزی در آن به‌طور کلی رشد خوبی دارد و بازدید از این منطقه در زمان طلوع آفتاب بسیار زیبا خواهد بود.

راس آل جینز

در بخش شرقی عمان، منطقه راس آل جینز وجود دارد که پناه‌گاه لاک پشت‌هایی است که در این منطقه زندگی می‌کنند، این منطقه در طول تابستان بسیار دیدنی است و بین ماه‌های می و اکتبر مورد بازدید قرار می‌گیرد. این منطقه دارای جاذبه‌های دیدنی زیادی مانند موزه است.