درخواست اصلاح

مهدی کرم‌پور

از دانشنامه ویکیدا

مهدی کرم‌پور کارگردان و فیلمنامه‌نویس متولد ۳۰ بهمن ۱۳۵۵ در تهران، یکی از کارگردانان و نویسندههای معروف کشور ایران است که سال‌ها در زمینه سینما، بازیگری و فیلمنامه‌نویسی فعالیت دارد. او دارای مدرک کارشناسی ارشد کارگردانی سینما با درجه برگزیده است.

مهدی کرم‌پور
مهدی کرم‌پور
اطلاعات شخصی
تاریخ تولد: ۳۰ بهمن ۱۳۵۵ ‏
محل تولد: تهران، ایران
ملیت: ایرانی
پیشه: کارگردان، فیلمنامه‌نویس
شروع فعالیت: ۱۳۸۱

مهدی کرم‌پور کارگردان، نویسنده و فیلمنامه‌نویس کشور ایران علاوه بر فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی در سینما و تلویزیون تجربه بازیگری دارد و تاکنون در چند فیلم و سریال نیز ایفای نقش کرده است و سابقه مستندسازی نیز در کارنامه او دیده می‌شود.

سوابق هنری

آقای کرم‌پور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۱ با ساخت مستند و فیلم‌های کوتاه آغاز کرد و او علاوه بر مستندسازی و فیلم کوتاه، در زمینه روزنامه‌نگاری و مطبوعات نیز فعالیت داشته است.

ایشان همچنین به تدریس سینما نیز می‌پردازد و در جشنواره‌های مختلفی عضو هیئت انتخاب و داوری آثار شرکت‌کننده بوده‌است. عضویت در آکادمی داوری سینمای ایران، عضویت در شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران، سخنگویی شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران، ریاست شورای صنفی نمایش خانه سینما، عضویت در شورای مرکزی جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، عضویت در مجمع مشاوران هیئت مدیره خانه سینما، عضویت در هیئت مؤسس انجمن فیلم کوتاه ایران و هیئت امنای انجمن سینمای جوان ایران و … از دیگر فعالیت‌ها و مسئولیت‌های اجرایی و مدیریتی این کارگردان شناخته شده است.

آثار

  • مهم‌ترین آثار مهدی کرم‌پور در حرفه نویسنده، فیلم «پاییز»، فیلم «سوفی و دیوانه»، فیلم «پل چوبی»، فیلم «تهران در جستجوی زیبایی» (اپیزود سوم، تهران، سیم آخر)، فیلم «چه کسی امیر را کشت» و فیلم «جایی دیگر» است.
  • مهم‌ترین اثر مهدی کرم‌پور در حرفه‌ی تهیه‌کننده، فیلم «سوفی و دیوانه» است.
  • مهم‌ترین اثر مهدی کرم‌پور در حرفه‌ی طراح صحنه، فیلم «چه کسی امیر را کشت» است.

یکی از ویژگی‌های حرفه‌ای بیوگرافی مهدی کرم‌پور آن است که در مدت زمان فعالیت خود، هم در تلویزیون و هم در سینما حضور داشته است. مهدی کرم‌پور را باید بیشتر کارگردان سینما بدانیم چرا که 70 درصد آثار وی سینمایی و 30 درصد آثارش تلویزیونی است. در واقع مهدی کرم‌پور از مجموع 10 اثری که در کارنامه دارد، در 7 اثر در سینما با نام‌های فیلم «پاییز»، فیلم «سوفی و دیوانه»، فیلم «شیفت شبانه»، فیلم «پل چوبی»، فیلم «تهران در جستجوی زیبایی» (اپیزود سوم، تهران، سیم آخر)، فیلم «چه کسی امیر را کشت» و فیلم «جایی دیگر» فعالیت داشته و در 3 اثر در تلویزیون با نام‌های سریال «سال‌های ابری»، سریال «یه تیکه زمین» و سریال «روز هفتم» فعالیت داشته است.