درخواست اصلاح

وحید هاشمیان

از دانشنامه ویکیدا

وحید هاشمیان در تاریخ 30 تیر 1355 در تهران متولد شده است اما اصالت او به کربکند اصفهان مربوط می‌شود. پدر و مادر او از منطقه دنگیزک در استان البرز هستند و در سال 1388 از کربکند اصفهان به تهران نقل مکان کردند. برادر وحید هاشمیان، سرلشکر خلبان اصغر هاشمیان، کربکندی بود و در جنگ میام ایران و عراق و در عملیات فاو، با برخورد موشک به جنگنده‌اش شهید شد.

وحید هاشمیان
اطلاعات شخصی
نام(های): وحید هاشمیان
لقب(ها): هلیکوپتر
تاریخ تولد: 30 تیر 1355
محل تولد: تهران
ملیت: ایران

دوران فوتبالی

وحید هاشمیان در سال 1373 و 1374 در تیم نوجوانان پویا دنگیزک و فتح تهران بازی کرد و سپس به تیم دست اولی پاس تهران منتقل شد و برای 1 سال در آنجا بازی کرد. در همان سال توسط اصغر قربانی یکنمی به عنوان یکی از استعدادهای مهم شناخته شد و از سوی منصور پورحیدری نیز به تیم ملی دعوت شد.

حضور در فوتبال آلمان

پس از مدتی وحید هاشمیان با پیشنهادهای خوبی از ایران و خارج از ایران مواجه شد و در نهایت تصمیم گرفت به پیشنهاد  تیم فوتبال هامبورگ پاسخ مثبت بدهد. وحید هاشمیان در فوتبال آلمان به هلیکوپتر معروف شد و به قول خودش: دلیل لقب هلیکوپتر این است که در کودکی آرزوی خلبان شدن را داشتم و به همین دلیل هر توپی که سانتر می‌شود میپرم و ضربه سر را می‌زنم و این کار را زیاد انجام می‌دهم.

حتی پاگلزدورف، سرمربی هاشمیان در هامبورگ از نحوه پرش او با تعجب گفته بود که: وحید هاشمیان مانند هلیکوپتر بلند می‌شود و بدون دویدن و گام برداشتن، درجا میپرد. هاشمیان یک سال را در هامبورگ بازی کرد و نتوانست بازی‌های زیادی را انجام دهد و در نهایت مجبور شد از هامبورگ جدا شود و به تیم فوتبال بوخوم بپیوندد. وضعیت وحید هاشمیان در بوخوم فرق کرد و توانست به خوبی در آن تیم جا بیافتد و بازی‌های خوبی انجام دهد و پس از یک سال توانست با بوخوم از دسته دو به دسته یک آلمان ( بوندسلیگا ) صعود کند.

هاشمیان در سال دوم در بوخوم توانست بهترین سال فوتبالی خود را تجربه کند و با تیم بوخوم به مقام پنجم لیگ آلمان برسد و به جام یوفا صعود کند. هاشمیان در آن فصل 16 گل برای بوخوم به ثمر رساند و تعداد کل گل‌های خود در دوران حضور در بوخوم را به عدد 34 برساند. پس از آن فصل وحید هاشمیان بوخوم را به مقصد بایرن مونیخ ترک کرد. اما در تیم فوتبال بایرن مونیخ نتوانست فرصت زیادی برای بازی پیدا کند و تنها 15 بار در تمامی رقابت‌ها به میدان رفت و حاصل آن هم تنها 1 گل بود. اما از لحاظ تیمی توانست با تیم بایرن مونیخ قهرمان لیگ آلمان شود. پس از 1 سال، هاشمیان بازهم به دنبال تجربه جدیدی رفت و از بایرن مونیخ جدا شد و از میان پیشنهادات خود به تیم هانوفر رفت و سه فصل برای این تیم بازی کرد و پس از آن دوباره به تیم سابق خود یعنی بوخوم بازگشت و برای 2 فصل برای این تیم بازی کرد.

بازگشت به فوتبال ایران

هاشمیان پس از اتمام قراردادش با تیم بوخوم، تصمیم گرفت به حضور 11 ساله‌اش در فوتبال آلمان پایان دهد و به فوتبال ایران بازگردد. هاشمیان در بازگشت به ایران به تیم فوتبال پرسپولیس پیوست و پس از 1 فصل و نیم بازی در این تیم، در نهایت در سال 1391 و در سن 36 سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.