درخواست اصلاح

آب

از دانشنامه ویکیدا
نسخهٔ تاریخ ‏۲۹ اکتبر ۲۰۲۳، ساعت ۰۶:۲۱ توسط AMIR (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)

آب یک ترکیب معدنی بدون بو است که مزه خاصی ندارد و شفاف می باشد. آب ماده اصلی در تشکیل هیدروسفر سیاره زمین است. آب فاقد کالری و مواد مغدی آلی است اما با این حال وجود آن برای ادامه حیات الزامی می باشد و نبود آن باعث اتمام حیات در کره زمین می شود. امروزه با افزایش جمعیت منابع آب رو به تمام شدن است و همین موضوع موجب نگرانی تعداد زیادی از دولت ها در کل دنیا شده است.

آب
آب

هر مولکول آب تشکیل شده از یک اکسیژن و دو اتم هیدروژن (H₂O) است که به وسیله پیوندهای کووالانسی به یکدیگر وصل شده اند. آب ماده ای فراوان در سطح کره زمین است به صورت های مختلفی همچون دریا، رودخانه، باران و... به چشم می خورد.

آب دائما در چرخه خود از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود اما هیچگاه از بین نمی رود.

آب نقش بسیار زیادی در اقتصاد جهان دارد. طبق تحقیقات انجام گرفته حدود هفتاد درصد آب های شیرین به وسیله انسان در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد. درآمد بسیاری از کشور ها از طریق ماهیگیری در آب های شور و شیرین به دست می آید. انسان ها به وسیله قایق و کشتی از راه‌های آبی برای جا به جایی تعداد زیادی از کالاها استفاده می نمایند.

آب در سطح کره زمین به شکل های مختلفی یافت می شود و می توان گفت تنها ماده ای است که در طبیعت به سه صورت جامد، مایع و گاز موجود است. ابر، باران، موج های دریا و یخ های موجود در کوه ها تنها بخشی از شکل های متنوع آب در کره زمین می باشد. آب با اعمالی همچون تبخیر، میعان، ذوب و انجماد دائما در حال تغییر حالت است.