درخواست اصلاح

علی قلی‌زاده

از دانشنامه ویکیدا
علی قلی زاده
علی قلی زاده
اطلاعات شخصی
نام(های): علی قلی زاده
تاریخ تولد: 20 اسفند 1374
محل تولد: روستای ( نوجه ده مین ) اردبیل
ملیت: ایران
تابعیت: ایران
همسر(ها): یاسمن فرمانی

علی قلی‌زاده بازیکن فوتبال است که در تاریخ 20 اسفند 1374 متولد شده است و اصالتی اردبیلی دارد. قلی‌زاده در سن 9 سالگی وارد تیم نونهالان باشگاه سایپا شد. دقیقا همان سالی که علی دایی باشگاه سایپا را قهرمان لیگ برتر فوتبال کشور کرد. علی قلی زاده در پست مهاجم برای تیم شارلوا بلژیک بازی میکند و طبق گفته‌ی خودش عاشق دریبل زدن است و از حرکات تکنیکی بسیار لذت میبرد و علاقه زیادی به سبک بازی نیمار دارد و او را الگوی خود قرار داده است.

زندگی فوتبالی

علی قلی‌زاده مثل اغلب بچه‌ها فوتبال خود را در ابتدا از کوچه و خیابان و با توپ پلاستیکی شروع کردن. پدر علی قلی‌زاده نیز از فوتبالیست‌های قدیمی بوده و در دهه پنجاه و قبل از جنگ ایران و عراق در تیم راه آهن بازی می‌کرد. برادر علی قلی زاده نیز در تیم استقلال اهواز بازی میکرد اما به علت مصدومیت مجبور شد از فوتبال خداحافظی کند. علی قلی‌زاده در 10 سالگی و زمانی که در تیم نونهالان سایپا بازی میکرد، به آکادمی آسیا وارد شد. یعنی دقیقا در همان سالی که علی دایی تیم بزرگسالان سایپا را قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران کرد.

قلی‌زاده در بین سال‌های 1385 تا 1390 در پایه‌های مختلف سایپا بازی کرد و سپس در سال‌های 1390 و 1391 در تیم دوم سایپا فوتبال خود را ادامه داد. سبک بازی و تکنیک او به گونه‌ای بود که در زمان نوجوانی برای تیم جوانان سایپا بازی کرد و بهترین بازیکن تیم جوانان سایپا انتخاب شد. همچنین با نشان دادن استعداد خود، در همان سن نوجوانی توانست به تیم اصلی سایپا اضافه شود و در سال 1391 بطور رسمی به تیم بزرگسالان سایپا اضافه شد و توانست در لیگ برتر بازی کند.

قلی‌زاده در سال 1397 به باشگاه فوتبال رویال شارلوا در لیگ بلژیک پیوست و برای 5 سال در این تیم به میدان رفت و در 134 بازی موفق به زدن 21 گل شد. بعد از آن به تیم فوتبال قاسم پاشا در لیگ ترکیه پیوست اما پس از وقوع زلزله و تعطیلی سوپرلیگ ترکیه، در نیم فصل مجبور شد از این تیم جدا شود و در نهایت در 20 تیر 1402 با قراردادی 3 ساله و به ارزش 1میلیون و 800هزار یورو به باشگاه لخ پوزنان لهستان پیوست که گرانترین نقل و انتقال فوتبال این کشور محسوب می‌شود.

زندگی شخصی

علی قلی‌زاده متاهل است و در تاریخ 21 آبان ماه سال 1397 تصمیم گرفت با یاسمن فرمانی ازدواج کند و در سال 1398 مراسم ازدواج خود را برگزار کرد و عکس آن را بطور رسمی در اینستاگرام رسانه‌ای کرد. یاسمن فرمانی متولد سال 1373 است و در تیم فوتبال ملوان بندر انزلی، همیاری ارومیه و پارس جنوبی فعالیت می‌کرد. قلی‌زاده اصالتا اهل روستای ( نوجه ده مین ) اردبیل است ولی در تهران به دنیا آمده ست و پس از 6 سالگی به فردیس کرج نقل مکان کردند. همچنین، خودش میگوید که خیلی از مردم او را به اسم بچه فردیس میشناسند، اما من دوران کودکی‌ام را در تهران بودم.

پدر علی قلی‌زاده از خاکی بازان قدیمی تهران است و با علیرضا منصوریان نیز در زمین‌های خاکی تهران همبازی بودند. برادر علی قلی‌زاده در تیم‌های جوانان و امید پیکان و در تیم بزرگسالان استقلال اهواز بازی کرده است و در استقلال اهواز با میلاد میداوودی همبازی بوده است. طبق گفته علی قلی‌زاده، برادر و پدرش همیشه نقش مشاورانش را داشته‌اند و از آن‌ها به عنوان یک نعمت در زندگی و فوتبالش یاد می‌کند. قلی‌زاده در ابتدای فعالیت خود، فوتسال بازی میکرد و در مقطع نونهالان به تیم ملی نونهالان فوتسال دعوت شد اما پس از اصرار و مخالفت برادرش به سمت فوتبال رفته است. زیرا برادرش معتقد بود که میتواند در فوتبال پیشرفت زیادی کند و به جایگاه خوبی برسد.