درخواست اصلاح

لئوناردو داوینچی

از دانشنامه ویکیدا

لئوناردو دی سر پیرو داوینچی معروف به لئوناردو داوینچی نقاش معروف ایتالیایی است که در تاریخ ۱۵ آوریل ۱۴۵۲ در روستای آنچیانو شهر وینچی در استان فلورانس، ناحیه توسکانی کشور ایتالیا به دنیا آمد.

نقاشی چهره لئوناردو داوینچی
نقاشی چهره لئوناردو داوینچی
اطلاعات شخصی
نام(های): لئوناردو دی سر پیرو دا وینچی
لقب(ها): لئوناردو داوینچی
تاریخ تولد: ۱۵ آوریل ۱۴۵۲
محل تولد: ایتالیا
تاریخ فوت: ۲ مهٔ ۱۵۱۹
محل دفن: فرانسه
پیشه: نقاش

پدر و مادرش بعد از به دنیا آمدن او از هم جدا شده بودند و او تا سن پنج‌سالگی در همان دهکده همراه با مادرش زندگی می‌کرد،بعد از ازدواج ماردرش، مجبوز شد برای زندگی نزد پدرش برود. پدر داوینچی نیز ازدواج مجدد کرده بود و همسر او، آلبیرا دی جیوانی آمادوری بسیار به لئوناردو محبت می‌کرد.

لئوناردو تحصیلات ابتدایی را در فلورانس شرع کرد فرا گرفت؛ پس از اینکه استعداد او در نقاشی نمایان شد، پدر لئوناردو از او حمایت کرد تا استعداد خود را پرورش دهد.

داوینچی از 14 سالگی به عنوان شاگرد و کارآموز در کنار آندرئا دل وروکیو کار می‌کرد. لئوناردو داوینچی مشهورترین و بهترین شاگرد وروکیو شد و هنرهای نقاشی، کار با چرم، کار با فلز، مجسمه‌سازی، طراحی، گچ‌کاری، نجاری و مکانیکی را از او آموخت و موفق شد در سن ۲۰ سالگی به عنوان یک استادکار حرفه‌ای، کارگاه شخصی دایر کند.

او سپس به عضویت انجمن نقاشان فلورانس درآمد و ا آنجا که همزمان، عضو انجمن «سنت لوک» (اتحادیه‌ای از پزشکان و داروشناسان) بود، فرصت یادگیری کالبدشکافی را به‌دست آورد.

چشم‌انداز دره آرنو را می‌توان اولین اثر تاریخ‌دار داوینچی دانست. این اثر موجب شهرت داوینچی شد.

داوینچی علاوه بر کارهایی که بر اثر الهامات و خلاقیت‌خود می‌کشید، کارهای سفارشی نیز انجام داده‌است؛ او اولین سفارش‌های نقاشی خود را در سال ۱۴۷۸ میلادی از شهر فلورانس دریافت کرد. اولین سفارش او برای محراب کلیسای سنت برنارد در کاخ پالاتزو وکیو تالار شهر فلورانس بود. او همچنین تابلوی تحسین را به سفارش صومعه سن دوناتو کشید.

داوینچی سال‌ها، به‌طور پیوسته برای دربار میلان نقاشی کرد و مجسمه ساخت. او از سال ۱۴۸۲ تا ۱۴۹۹ در میلان بود. نام او را به‌عنوان نقاش و مهندس دوک، در فهرست خاندان سلطنتی ثبت کرده‌اند.

پس از حمله فرانسوی‌ها به شهر میلان و تصرف آن‌جا، داوینچی میلان را ترک کرد. و به ونیز رفت و دو سال در آنجا ماند.

داوینچی اواخر عمر خود را در شهر واتیکان در ایتالیا گذراند و سه سال پایانی عمر خویش را همراه با شاگردش در آنجا گذراند.

داوینچی سرانجام در روز دوم ماه مه سال ۱۵۱۹ در کلوس لوس درگذشت.

آثار

داوینچی در طول زندگی خود تابلوهای متعددی را کشید. او برخی از این تابلوها را می‌فروخت و برخی را نزد خود نگه می‌داشت. از معروف‌ترین آثار او می‌توان موارد زیر را نام برد:

مونالیزا

شام آخر

تعمید مسیح

ستایش مغان

بشارت

بانویی با غاغم

او همچنین آثاری در زمینه پیکره‌تراشی و مجسمه‌سازی خلق کرده و علاوه بر آن پژوهش‌های متعددی از او به جامانده است.