درخواست اصلاح

ژله

از دانشنامه ویکیدا

ژله که به آن لرزانک نیز می گویند، آب میوه‌‌‌ای است که با شکر به همراه ژلاتین پخته می شود و در هوای سرد بسته می شود. ژله جزو دسر‌ها است و فرآورده کلاژن می‌باشد. ژله نخستین بار در قرن هجدهم میلادی شناخته شد.

ژله
ژله قالبی چند رنگ
اطلاعات
نام های دیگر: لرزانک
مواد اصلی: پودر ژله، آب گرم و آب سرد.
طبع در طب سنتی: معتدل رو به سرد.
دمای سرو: سرد

در زمان حال، ژله اغلب به شکل پودر ژله در بازار یافت می شود که برای تهیه آن به آب سرد و آب گرم نیاز می باشد. در پودر ژله از ژلاتین استفاده شده است و ژلاتین ماده ای است که حاصل کلاژن پوست و استخوان حیوانات می باشد. امروزه ژله با طعم های مختلفی همچون: پرتقال، توت فرنگی، طالبی، آلبالو، انگور و... در بازار وجود دارد و این موضوع به دلیل طعم دهنده هایی است که در ساخت آن استفاده می شود.

امروزه از ژله به عنوان یک دسر زیبا در مهمانی ها استفاده می کنند. شما میتوانید به سادگی در خانه انواع ژله مانند ژله ساده، ژله چند رنگ، ژله بستنی و... را در قالب های زیبا و متفاوت برای مراسم و مهمانی‌های خود درست نمایید.

تاریخچه

پیش از آنکه ژلاتین به صورت گسترده در بازار و در دسترس عموم قرار گیرد، ابتدایی ترین ژله با نام ژله ی پاستور گوساله شناخته می شد. از نامش می توان متوجه شد که این دسر با استخراج ژلاتین از پای گوساله تهیه شده است. ژلاتین به دست آمده را به شکر و آب میوه ترکیب کرده و از آن ژله را تهیه می کردند.

طرز تهیه

برای درست کردن ژله شما به یک بسته پودر ژله با طعم دلخواه، یک لیوان آب جوش و یک لیوان آب سرد نیاز دارید.

پودر ژله را در ظرفی مناسب بریزید و یک لیوان آب جوش را به آن اضافه کنید. مواد را به خوبی باهم مخلوط کنید تا همه دانه های ژله در آن حل شود. حال وقت اضافه کردن آب سرد است. یک لیوان آب سرد را به بقیه مواد اضافه کنید و هم بزنید تا با یکدیگر ترکیب شوند.

اگر قصد دارید ژله بستنی داشته باشید باید به جای آب سرد از یک لیوان بستنی نرم شده وانیلی استفاده کنید و فقط باید به این نکته توجه کنید که اجازه دهید ابتدا آب جوشی که به ژله اضافه کرده اید کاملا خنک شود و بعد بستنی را اضافه نمایید.

میتوانید از یک لیوان شیر نیز به جای بستنی در تهیه این ژله استفاده نمایید.

اگر میخواهید ژله را در ظرف معمولی سرو کنید، به کمک ملاقه از مایعی که درست کرده اید بردارید و در ظرف های مورد نظر بریزید و چند ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملا خود را بگیرد. اما اگر می خواهید از قالب برای ژله ها استفاده نمایید باید از قبل قالب خود را کمی چرب کنید و مایع ژله را در آن بریزید.

قالب را چند ساعت در یخچال بگذارید تا ژله کاملا بسته شود. برای سرو، دور قالب را با نوک چاقو جدا کرده و ته قالب را یک دقیقه در آب گرم بگذارید. روی قالب یک بشقاب بگذارید و به آرامی برگردانید. به ته قالب چند ضربه بزنید تا ژله کاملا از قالب جدا شود و به بشقاب منتقل گردد.

ژله قالبی شما حاضر است می توانید آن را به میوه های تازه مانند توت فرنگی، پرتقال، آلبالو و... تزیین نمایید.