درخواست اصلاح

فوتبال

از دانشنامه ویکیدا

فوتبال یکی از انواع ورزش و از دسته ورزش‌های توپی و ورزش‌های تیمی می‌باشد. فوتبال را می‌توان محبوب‌ترین ورزش در جهان دانست.

تصویر توپی که در آخرین جام جهانی فوتبال (2022 قطر) استفاده شد
تصویر توپی که در آخرین جام جهانی فوتبال (2022 قطر) استفاده شد.

در فوتبال، توپ باهدایت پا به جریان درمی‌آید و تحت قوانین خاصی بازی یا مسابقه انجام می‌شود. در فوتبال دو تیم 11 نفره در مقابل هم قرار دارند. هر تیم یک دروازه و یک دروازه‌بان دارد و موظف است که در طول 90 دقیقه بازی مانع ورود توپ به دروازه خودی شود و درعین حال برای فرستادن توپ به دروازه رقیب تلاش کند. ورود توپ به دروازه در فوتبال را اصطلاحا گل می‌گویند. در پایان 90 دقیقه بازی، تیمی که بیشترین تعداد گل را به ثمر رسانده باشد برنده بازی است.

هر تیم تحت هدایت یک مربی قراردارد که درتیم‌های بزرگ با عنوان سرمربی شناخته می‌شود. سرمربی ممکن است یک یا چند مربی دستیار یا کمک مربی نیز داشته باشد.

اعضای تیم فوتبال

یک تیم فوتبال اعضای مختلفی دارد که شامل بازیکنان و مربیان و عوامل تیم می‌شوند. بر این اساس، اصلی ترین اعضای تیم عبارتند از:

سرمربی

مربی

سرپرست

مربی بدنساز

آنالیزور یا تحلیلگر

پزشک تیم

دروازه‌بان

مدافعان

مدافعان میانی

مهاجمان

یک تیم درطول بازی نمی‌تواند بیش از 11 بازیکن و کمتر از 7 بازیکن در میدان داشته‌باشد. به این معنی که اگر درطول مسابقه، یک تیم به دلیل اخراج، مصدومیت و... 4 بازیکن خود را از دست بدهد، مسابقه به پایان رسده و تیم مقابل به عنوان برنده اعلام خواهد شد.

زمین فوتبال

زمین بازی فوتبال، به شکل مستطیل است و ابعاد آن بین 45 تا 90 متر در عرض و 90 تا 120 متر در طول متغیر است. زمین فوتبال با خطی سفید رنگ خطکشی شده و از وسط به دو نیم مساوی تقسیم می‌شود و هر نیمه از زمین متعلق به یک تیم است. زمین فوتبال باید با چمن پوشانده شده باشد که این چمن می‌تواند طبیعی یا مصنوعی باشد.

تصویری از زمین فوتبال و تقسیم بندی‌های آن
تصویری از زمین فوتبال و تقسیم بندی‌های آن

امروزه ابعاد استاندارد و مورد استفاده در اکثر زمین‌های فوتبال 110 در 75 متر است. با این حال فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به‌منظور گسترش بازی فوتبال که ارتباط مستقیمی با احداث زمین‌های فوتبال دارد سعی کرده تا براساس داشته‌های متراژ زمین‌های در اختیار سازندگان زمین فوتبال و افرادی که می‌خواهند زمینی را به این موضوع اختصاص دهند به موضوع تناسب ساخت زمین به‌جای استاندارد زمین فوتبال بپردازد.

سایر اندازه‌از زمین فوتبال به این شکل است:

منطقه جریمه: طول ۴۰/۰۳ و عرض 1۶/۵ متر

منطقه ۶ قدم: که از خط دروازه ۵/۵ متر می‌باشد

خط پنالتی: 11 متر از خط دروازه

خط وسط زمین: به شعاع 9/1۵ متر

طول و عرض دروازه: طول7/۳۴مترو ارتفاع ۲/۴۴متر

زمان مسابقه

هر مسابقه فوتبال در دو نیمه 45 دقیقه‌ای و مجموعا 90 دقیقه انجام می‌شود. زمان استراحت بین دو نیمه 15 دقیقه است و در نیمه دوم، تیم‌ها باید زمین خود را با یکدیگر تعویض کنند تا از شرایط یکسان در بازی برخوردار باشند. زمان‌های تلف شده در طول بازی که معمولا برای تعویض، انتقال بازیکن مصدوم به خارج از زمین، اقدامات درمانی، درگیری‌های احتمالی و... صرف می‌شوند، در پایان هر نیمه به زمان کلی اضافه می‌شوند. به عنوان مثال ممکن است بازی در نیمه اول، پس از اتمام 45 دقیقه، 3 دقیقه وقت اضافه هم داشته‌باشد.

در برخی بازی‌های حذفی که مشخص شدن برنده الزامی‌ است و نتیجه تساوی مورد قبول نیست، درصورت تساوی دو تیم در وقت‌های قانونی، دو وقت 15 دقیقه‌ای نیز به زمان بازی اضافه می‌شود و اگر در این دو نیه نیز برنده مشخص نشد، کار به ضربات پنالتی کشیده خواهد شد.

رویدادهای فوتبالی

فوتبال امروزه در اغلب کشورها رواج دارد.

هر کشور یک یا چند لیگ مخصوص به خود دارد که در این لیگ‌ها تیم‌های مختلف استانی یا شهرستانی در یک فصل یا دوره مشخص با هم به رقابت پرداخته و درپایان، تیمی که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد به عنوان قهرمان لیگ مشخص می‌شود.

علاوه بر مسابقات داخلی و محلی که از سطح شهرستان‌ تا کشور متفاوت‌اند، هر کشور یک تیم ملی دارد که مجموعه بهترین بازیکنان آن کشورند. تیم ملی هرکشور، با شرکت در بازی‌های بین‌المللی برای کشور خود رتبه و عنوان کسب می‌کند.

مسابقات بین‌المللی فوتبال از سطح قاره‌ها، کشورهای منطقه‌ای، بین قاره‌ای و درنهایت در سطح جهان برگزار می‌شوند.

مهم‌ترین رویداد فوتبالی در جهان، جام جهانی است که هر 4 سال یک بار برگزار می‌شود و در هر دوره، یک کشور میزبان مسابقات خواهد بود.

در این مسابقات تیم‌های برگزیده از مسابقات انتخابی جام جهانی که بین تیم‌های برتر قاره‌ها برگزار می‌شود، به صورت گروهی باهم به رقابت می‌پردازند و در هر مرحله چند تیم حذف شده و چند تیم به مراحل بالاتر صعود می‌کنند. درنهایت 4 تیم به مرحله نهایی جام جهانی رفته و در مسابقات فینال و رده‌بندی، عنایون اول تا سوم را به خود اختصاص می‌دهند. تیم اول، قهرمان جام جهانی و برنده مهمترین جایزه فوتبالی در جهان است.