درخواست اصلاح

اسب بخار

از دانشنامه ویکیدا

اسب بخار که به آن horsepower نیز گفته می شود، آن را به اختصار، hp می نامند. اسب بخار، یکایی است که می تواند، میزان کار انجام شده را مورد سنجش قرار داده و بیان کند. اسب بخار به عنوان یک واحد اندازه‌گیری در قرن هجدهم توسط مخترع و مهندس معروف اسکاتلندی «جیمز وات» برای مقایسه توان خروجی موتورهای بخار با قدرت اسب‌های باری ارایه شد. وات این کار را انجام داد تا راحت‌تر بتواند به کشاورزان یا معدن‌کاران در مورد میزان قدرت یک ماشین بخار توضیح دهد؛ چراکه در آن زمان و تا پیش از وقوع انقلاب صنعتی، کارهای سنگین نظیر جابجایی سنگ‌های معدن توسط اسب‌های بارکش انجام می‌شد.

اسب بخار
اسب بخار

به همین منظور جیمز وات به عنوان مخترع ماشین بخار برای آنکه بتواند میزان قدرت تولیدی توسط ماشین بخار را برای عامه مردم به طور واضح توضیح دهد، یکای اسب بخار را ابداع کرد. او محاسبه کرد یک اسب بخار برابر است با میزان نیرویی که یک اسب برای بالا کشیدن ۷۵ کیلوگرم زغال سنگ به ارتفاع یک متر ظرف مدت زمان یک ثانیه صرف می‌کند. یعنی اگر یک اسب (یا هر منبع نیروی دیگری) بتواند ۷۵ کیلوگرم را ظرف مدت یک ثانیه و به ارتفاع یک متر بالا بیاورد، در واقع یک اسب بخار قدرت دارد.

بعدها جیمز وات از این روش برای محاسبه نیروی تولیدشده توسط ماشین‌های بخار نیز استفاده کرد و آن را اسب بخار نام نهاد. در این واحد اندازه‌گیری هر اسب بخار معادت 746 وات قدرت داشت. این عدد همچنان برای محاسبه قدرت موتورهای پیستونی، بنزینی و الکتریکی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

توضیح اسب بخار با یک مثال ساده

به بیان ساده تر برای بلند کردن یک وزنه 75 کیلوگرمی تا ارتفاع 1 متر در عرض 1 ثانیه، 1 اسب بخار قدرت نیاز است.

اندازه گیری اسب بخار

برای اندازه‌گیری اسب بخار در یک موتور، باید از یک دینامومتر استفاده کرد. دینامومتر قادر است به موتور، باری اعمال کند و در ادامه، توان تولیدی موتور را تحت آن بار اندازه‌ بگیرد. به طور مشابه، اگر محور (شفت)ی را به یک موتور متصل کنیم، موتور می‌تواند گشتاوری به محور اعمال کند. در این حالت، می‌توان از دینامومتر برای اندازه‌گیری این گشتاور استفاده کرد. دینامومترها عموماً گشتاور را به صورت پوند-فوت (نیوتن-متر) اندازه‌گیری می‌کنند. برای تبدیل گشتاور به اسب بخار، کافیست گشتاور را در سرعت موتور ضرب کنیم. مخرج کسر، تبدیل واحدها را تصحیح می‌کند.

اسب بخار در خودروها

منظور از اسب بخار در خودروها معیاری برای سنجش توان موتورهای درون سوز است و این عامل به میزان حجم موتورها بستگی دارد زیرا هرچه حجم موتور بیشتر باشد مصرف سوخت در هر چرخه احتراق موتورها بیشتر است و باعث افزایش توان اسب بخار می‌شود و خودرو سرعت و شتاب بیشتری پیدا می‌کند.

اسب بخار امروزه چگونه محاسبه می شود؟

شرکت ها با استفاده از داینامومتر که به خروجی میل لنگ موتور متصل می شود حداکثر گشتاور تولید شده توسط موتور که در سرعت های پایین بخاطر کاهش اصطکاک بدست می آید را محاسبه و پس از آن عدد بدست آمده را ضرب در دور موتور کرده و سپس تقسیم بر عدد 5252 می کنند.