درخواست اصلاح

محمدرضا خلعتبری

از دانشنامه ویکیدا

محمدرضا خلعتبری یکی از بازیکنان و مربیان فوتبال ایران است که در پست هافبک هجومی بازی می‌کند. او در طول کارنامه خود، برای تیم‌ های مختلفی همچون شموشک، ابومسلم، ذوب‌آهن، الغرافه، الوصل، سپاهان، عجمان، پرسپولیس، گسترش فولاد، سایپا، شهرخودرو، فولاد و آلومینیوم به میدان رفته و در تیم ملی ایران نیز حضور داشته است.

محمدرضا خلعتبری
اطلاعات شخصی
نام(های): محمدرضا خلعتبری
تاریخ تولد: 23 شهریور سال 1362
محل تولد: رامسر، ایران
ملیت: ایرانی

او با سرعت، تکنیک، توانایی گلزنی و پاس‌گذاری خود، یکی از هافبک‌های تاثیرگذار لیگ برتر ایران بوده و دارای چندین قهرمانی لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا است. در این مقاله، به بررسی زندگی ورزشی و شخصی او می‌پردازیم.[۱]

زندگی ورزشی

محمدرضا خلعتبری در ۲۳ شهریور ۱۳۶۲ در روستای لیماکی شهرستان رامسر مازندران به دنیا آمد. او از سن ۱۷ سالگی شروع به بازی فوتبال کرد و در شهر نور زیر نظر محمدرضا موسوی تمرین می‌کرد. او در سال ۱۳۸۲ به تیم شموشک نوشهر پیوست و در لیگ برتر حضور یافت. او برای انجام خدمت سربازی در سال ۱۳۸۳ راهی تیم ابومسلم خراسان شد و دو فصل برای این تیم بازی کرد. در سال ۱۳۸۵، او به تیم ذوب‌آهن اصفهان پیوست و تا سال ۱۳۹۰، برای این تیم بازی کرد. در این مدت، او دو قهرمانی لیگ برتر و یک قهرمانی جام حذفی کسب کرد و به عنوان یکی از هافبک‌ های برتر تاریخ تیم ذوب‌ آهن شناخته شد. او همچنین در فصل ۲۰۱۰، در رقابت‌ های لیگ قهرمانان آسیا، بازی‌های خوبی را انجام داد و با ۵ گل، در رده سوم گلزنان برتر این فصل قرار گرفت. او در بازی نهایی این رقابت‌ها، گل تیم ذوب‌ آهن را به تیم سئونگنام کره جنوبی به ثمر رساند، اما نتوانست جلوی شکست تیمش را بگیرد.

پس از آن، او در خرداد ۱۳۹۰ به تیم الغرافه قطر پیوست و مدتی نیز عضو این باشگاه بود تا اینکه در دی ۱۳۹۰ به باشگاه الوصل امارات پیوست و شاگردی دیگو مارادونا را تجربه کرد. او پس از الوصل مجدداً در سال ۱۳۹۱ به اصفهان بازگشت، اما این بار به تیم سپاهان اصفهان پیوست و یک فصل در این تیم حضور داشت تا بازی در هر دو تیم مطرح اصفهانی را نیز تجربه کند. او در خرداد ۱۳۹۲ ابتدا قراردادی با تیم عجمان امارات منعقد کرد، اما به دلیل استفاده لیگ امارات از نام جعلی خلیج عربی، قراردادش را فسخ و به ایران بازگشت. او در شهریور ۱۳۹۲ به پرسپولیس تهران پیوست و یک فصل در این تیم بازی کرد. او در تیر ماه ۱۳۹۳ از این تیم جدا شد و با قراردادی ۲ ساله بار دیگر به تیم سپاهان اصفهان پیوست. او در خرداد ۱۳۹۵ با قراردادی ۱ ساله به تیم گسترش فولاد تبریز پیوست و در دی ماه ۱۳۹۵ با قراردادی به مدت نیم فصل به سایپا تهران پیوست. او در خرداد ۱۳۹۶ به تیم شهرخودرو خراسان پیوست و دو فصل برای این تیم بازی کرد. در دی ماه ۱۳۹۷ بار دیگر به ذوب‌ آهن پیوست و یک فصل در این تیم حضور داشت. در دی ماه ۱۳۹۸ خلعتبری با قراردادی دو و نیم ساله به شهرخودرو پیوست، اما پس از گذشت تنها نیم فصل، برای سومین بار با قراردادی یک ساله به سپاهان پیوست. در خرداد ۱۴۰۱، او به تیم فولاد خوزستان پیوست و در دی ماه ۱۴۰۱، به تیم آلومینیوم اراک رفت. در کل محمدرضا خلعتبری در پست هافبک هجومی، تجربه و تاثیرگذاری زیادی داشته است. او با بازی در تیم‌های مختلفی همچون شموشک، ابومسلم، ذوب‌آهن، الغرافه، الوصل، سپاهان، عجمان، پرسپولیس، گسترش فولاد، سایپا، شهرخودرو، فولاد و آلومینیوم، موجب ایجاد تحرک و خطر در خط حمله شده است. او همچنین در تیم ملی ایران نیز حضور داشته و در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵، یکی از بازیکنان اصلی تیم بوده است. او با سرعت، تکنیک، توانایی گلزنی و پاس‌گذاری، یکی از هافبک‌های برتر تاریخ فوتبال ایران شناخته شده است.

تیم ملی فوتبال ایران

خلعتبری اولین بار توسط علی دایی در سال ۱۳۸۷ به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد. او اولین گل ملی خود را در یک بازی دوستانه در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در مقابل تیم ملی روسیه به ثمر رساند. محمدرضا خلعتبری به همراه تیم ملی فوتبال ایران تواسنت در مسابقات فوتبال غرب آسیا سال 2008 قهرمان شود.

زندگی شخصی

محمدرضا خلعتبری در سال ۱۳۹۰ با دختری به نام مریم ازدواج کرد. او در مراسم عروسی خود، از همکاران و دوستان خود در دنیای فوتبال حمایت گرفت و مهمانانی چون مهدی رحمتی، محمد نوری، امیر قلعه نویی، محمدرضا خانزاده، محمد انصاری، محمدرضا مهدوی کیا و دیگر بازیکنان و مربیان سابق تیم ذوب‌ آهن و سپاهان را داشت. او در حال حاضر دارای دو فرزند دختر به نام‌های مهرسا و مهرناز است.

منابع

  1. <محمدرضا خلتعبری> برداشت شده در 15 آذر سال 1402