درخواست اصلاح

لبنان

از دانشنامه ویکیدا

لُبْنان با نام رسمی جمهوری لبنان (به عربی: الجمهورية اللبنانية) در غرب قاره آسیا واقع شده است و با دریا مدیترانه، سوریه و اسرائیل مرز مشترک دارد. لبنان را عروس خاورمیانه می‌نامند و پایتخت آن یعنی بیروت از لحاظ کیفیت زندگی از برترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. در میان کشورهای عربی، لبنان بالاترین درآمد سالانه غیر نفتی را دارد.

پرچم ملی کشور لبنان
پرچم ملی کشور لبنان
اطلاعات کشور
نام کامل: جمهوری لبنان
شعار: همه ما برای میهن، برای شکوه و برای پرچم
پایتخت: بیروت
زبان(های) رسمی: عربی
حکومت: جمهوری پارلمانی متمرکز
مساحت: ۱۰٬۴۵۲ کیلومتر مربع (۴٬۰۳۶ مایل مربع)
جمعیت: ۵٫۲۹۶٫۸۱۴
واحد پول: لیره لبنان
جهت رانندگی: راست
پیش‌شماره تلفنی: +۹۶۱
کد ایزو ۳۱۶۶: LB
دامنه سطح‌بالا: .lb

بیروت را پاریس خاورمیانه نیز می‌گویند و شهری است که توانسته در میان شهرهای آسیایی خود را به خوبی مطرح کند. سطح زندگی در بیروت و لبنان بالا است و مردمانی شیک پوش و مجلل دارد. با اینکه هزینه زندگی در بیروت و به طور کل در لبنان بالا است، اما سطح درآمد هم به همان نسبت بالا می‌باشد.

زبان رسمی

زبان رسمی مردم لبنان عربی است، اما هر یک از اقلیم‌های لبنان به زبان و لهجه خود صحبت می‌کنند. لهجه لبنانی از شاخه عربی شامی است و به زبان عربی رایج در فلسطین و مصر نزدیک است. البته از آنجایی که معادلات و مبادلات زیادی در لبنان انجام می‌شود، اکثر بازرگانان و تجار به زبان انگلیسی مسلط هستند.

مذهب

متنوع‌ترین کشور خاورمیانه از لحاظ مذهب لبنان است. 51.1% از مردم لبنان را مسلمانان و 20.5% را مسیحیان و باقی مانده گروه‌های کوچک مذهبی مانند بودایی‌ها، یهودی‌ها و سایر هستند.

آب و هوا و جغرافیا

کشور لبنان آب و هوای مدیترانه‌ای دارد. در زمستانها هوای ساحل سرد و بارانی و در تابستان گرم و شرجی است. در مناطق بلندتر مانند کوهستان‌ها، زمستان با بارش برف همراه است و دمای هوا به زیر صفر می‌رسد. بخش‌های دیگر هوایی گرم و خشک دارد.

در طول سال بیشتر مناطق لبنان شاهد بارندگی زیادی است، تنها در مناطق مرتفع که داری قله‌های بلندی است و مسیر عبور ابرها مسدود می‌شود، باران نمی‌بارد.

لبنان دارای 6 استان است و طی سال‌های گذشته مردمان بسیاری به زندگی شهرنشینی روی آورده‌اند؛ به ویژه شهر بیروت که بیش از نیمی از جمعیت لبنان را در خود جای داده است. دیگر استان‌های لبنان شامل: استان بقاع، استان نبطیه، استان الشمال، استان الجنوب و استان جیل لبنان می‌باشند.

نظام سیاسی

دموکراسی در کشور لبنان بر پایه مجلس نمایندگان استوار است و ساختار سیاسی این کشور ساختار ویژه‌ای به نام طایفه‌ای دارد؛ ساختاری که بنای تشکیل آن جلوگیری از درگیری‌های فرقه‌ای در این کشور است.

در این نظام تلاش شده برای همه گروه‌های مذهبی تاثیرگذار جایگاهی در بدنه سیاسی کشور در نظر گرفته شود. مثلاً رئیس جمهور این کشور از میان مارونی‌های کاتولیک انتخاب می‌شود، نخست‌وزیر سنی است، جانشین نخست‌وزیر از میان مسیحیان ارتودوکس انتخاب می‌شود و رئیس مجلس شیعه است.

این ماجرا در میان ۱۲۸ نماینده مجلس هم تکرار می‌شود و صندلی‌های مجلس به طور مساوی بین مسلمانان و مسیحیان تقسیم می‌شود. البته نمایندگان مجلس با رأی مستقیم مردم برای یک دوره چهار ساله انتخاب می‌شوند.

احزاب سیاسی

در این کشور چهار گروه و احزاب سیاسی اصلی وجود دارد. گروه ۱۴ مارس یکی از این گروه‌ها است. این گروه که اکثریت مجلس لبنان را دارد پس از آن تشکیل شد که رفیق حریری در جریان یک حمله تروریستی کشته شد.

یکی دیگر از گروه‌های سیاسی فعال در لبنان گروه حزب‌الله است که در حقیقت حزب سیاسی شیعیان لبنان است. این گروه که شاخه‌ای نظامی هم دارد توانست در جریان جنگ ۳۳ روزه نقش مهمی در پیروزی لبنان ایفا کند.

امل، گروه دیگر سیاسی در لبنان است که شیعیان طرفدار سوریه عضو آن هستند و رئیس آن نبیه برّی، رئیس مجلس است. جریان آزاد ملی لبنان گروه دیگری است که اعضای آن را مسیحیان تشکیل می‌دهند و رهبری آن را رئیس سابق ارتش لبنان، میشل عون، بر عهده دارد.

اماکن دیدنی

موزه ملی بیروت (The National Museum of Beirut)

یکی از اصلی‌ترین موزه‌های بیروت، موزه ملی است. این موزه در حوزه باستان‌شناسی فعالیت می‌کند. موزه ملی بیروت محل نگهداری ارزشمندترین گنجینه‌ها است. این مجموعه شامل صد هزار اثر ارزشمند و باستانی است. بسیاری از مجموعه‌های این موزه به قرون وسطا باز می‌گردد که این آثار از طریق حفاری‌های اطراف لبنان به دست آمده‌اند و در این موزه گردآوری شده‌اند. با ارزش‌ترین مجموعه آثار برنجی فینیقی جهان در این موزه قرار گرفته است. این مجموعه در نزدیکی معبد اوبلیسک در جبیل کشف شده است. موزه ملی پس از جنگ داخلی لبنان به طور کامل تخریب شد اما در سال ۲۰۱۱ مجدداً بازسازی شد.

با ورود به این موزه می‌توانید گذرنامه خود را تحویل دهید و یکی از آی‌پدهای موزه را دریافت کنید تا بتوانید اطلاعات آثار ارزشمند موزه را مطالعه کنید.

کلیسای بانوی ما، حریصا (Harissa, Our Lady of Lebanon)

حریصا یکی از دهکده‌هایی است که در منطقه کوهستانی لبنان قرار گرفته است. یکی از مهم‌ترین مکان‌های زیارتی لبنان کلیسای بانوی‌ ما یا سیده لبنان است. حریصا در ارتفاع ۶۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. قدمت این مکان به حکومت میراثی مارونی‌ها باز می‌گردد. حکومت مارونی‌ها در سال ۱۹۰۴ تاسیس شده است.

این کلیسا یکی از مکان‌هایی است که پیروان مسیحی و مسلمان برای گرامی داشت مریم مقدس و برگزاری جشن‌های مذهبی در آن حضور پیدا می‌کنند. در این کلیسا کارگاه‌های منظمی تشکیل شده است که جهت افزایش صلح و تقویت روابط میان جامعه‌های مختلف، برنامه‌های مرتبطی ارائه می‌کنند.

مجسمه سفید مریم مقدس یکی از زیباترین جاهای دیدنی این شهر است. این مجسمه در ارتفاع بالایی قرار گرفته است. منظره دریا و شهر بیروت از فراز تپه ها و مجسمه مریم مقدس بسیار دیدنی است.

روستای سیفی (Saifi Village)

این روستا یکی از زیباترین منطقه‌های بیروت است. گالری‌های هنری، مغازه‌های شیک و مجلل، بوتیک‌های قدیمی، فروشگاه‌های هنری و خاص لو کوارتیه دِ آرتز در این منطقه واقع شده‌اند. روستای سیفی به محله هنر بیروت نیز شهرت دارد. این روستا در یک منطقه مسکونی زیبا در بیروت واقع شده است.

محله سیفی در طول جنگ‌های داخلی لبنان تخریب شد. کمپانی به نام سولیدیر شروع به بازسازی این منطقه کرد و آن را به شکل قدیمی و تاریخی خود بازگرداند. سنگ‌فرش‌های زیبای این منطقه از دوران قدیم به جای مانده‌اند. ساختمان‌های مربوط دوره استعمار فرانسه، پیاده‌روهای رنگارنگ و ... زیبایی‌های این منطقه را افزایش داده‌اند. این روستا به یکی از مهم‌ترین محله‌های بیروت تبدیل شده است.

روستای سیفی در جنوب شرقی و در حاشیه مرکزی شهر قرار گرفته است. این روستا از سمت شرق با خیابان جورج حداد، از سمت غرب با خیابان آریس و کنعانی، از سمت شمال با خیابان گورود و از سمت غرب با با خیابان آریس و کنعانی مجاورت دارد.

موزه سرسق (Sursock Museum)

موزه سرسق در ابتدا محل زندگی فردی به نام نیکولاس ابراهیم سرسق بوده است. این فرد یک کلکسیونر در زمینه آثار هنری و ارزشمند بود. عمارت زیبای سرسق از همین فرد به یادگار مانده است. این عمارت در سال ۱۹۶۱ به یک موزه مهم در شهر بیروت تبدیل شده است. آثار هنری و ارزشمند، آثار سنتی و اصیل، آثار مدرن و معاصر و ... این مجموعه را تشکیل می‌دهند.

هم‌چنین آثار هنری بین‌المللی نیز در این موزه گردآوری شده که از تمامی نقاط جهان جمع‌آوری شده‌اند. نمایشگاه‌های کوچکی در این موزه وجود دارد که برخی از آن‌ها دائمی و برخی دیگر در مدت زمان‌های مشخصی برگزار می‌شوند.

علاوه بر آثار هنری و ارزشمند این موزه، طراحی و معماری داخلی آن نیز خود یک اثر بی نظیر است که تماشای آن خالی از لطف نیست. در واقع معماری موزه سرسق یک نمونه از معماری اصیل لبنان به خصوص شهر بیروت محسوب می‌شود.

تراس این موزه متشکل از کافه‌ها و رستوران‌های زیبا و با کیفیتی است که در فصل تابستان گردشگران از آن ها استفاده می‌کنند. موزه سرسق نیز همانند برخی دیگر از جاهای دیدنی بیروت در زمان جنگ‌های داخلی تخریب شده و پس از آن بازسازی شده است.

میدان شهدا (Martyrs’ Square)

از مهم‌ترین مکان‌های بیروت می‌توان به میدان شهدا اشاره کرد. این میدان یکی از مشهورترین میادین و محل برگزاری تجمعات در زمینه‌های مختلف است. میدان شهدا در نزدیکی بازار بیروت و مسجدالامین واقع شده است.

گروهی از ملی گرایان لبنانی در تاریخ ششم می سال ۱۹۱۶ به دلیل این که علیه حکومت ترکیه (عثمانی) قیام کرده بودند، به دار آویخته شدند. در سال ۱۹۶۵ در میدان شهدا تندیسی از جنس برنز جهت یادبود و گرامی داشت این شهیدان ساخته شد. بزرگ ترین تجمع لبنان در سال ۲۰۰۵ بود. یک میلیون نفر از مردمان لبنان در این میدان به مناسبت کشته شدن حریری جمع شدند.

این میدان بر روی خط مرزی قرار گرفته است و در زمان جنگ‌های داخلی، بیروت را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کرده است.

صخره‌های کبوتر (Pigeon Rocks)

در منطقه تاریخی روشه و داخل دریا صخره‌هایی با نام کبوتر ایجاد شده‌اند. این صخره‌ها از طریق فرسایش به واسطه آب به وجود آمده‌اند. یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی بیروت صخره‌های کبوتر است. در اطراف این سنگ‌ها شواهدی دال بر وجود انسان‌های باستانی به دست آمده است که ارزش این گنجینه‌های طبیعی را افزایش می‌دهد. پیاده‌روی در مسیرهای مخصوص منطقه روشه بسیار لذت‌بخش است. کافه‌ها و رستوران‌هایی در اطراف صخره‌های کبوتر واقع شده‌اند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و از منظره صخره‌ها لذت ببرید.

دانشگاه آمریکایی بیروت (American University of Beirut)

این دانشگاه با تصویب هیئت اعزامی آمریکایی در بیروت و در سال ۱۸۶۶ تاسیس شد. این دانشگاه آمریکایی در رتبه اول دانشگاه‌های برتر لبنان قرار گرفته است و یکی از ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان است. این مجموعه بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد و معماری آن بسیار دیدنی است. دانشگاه آمریکایی بیروت از مجموعه‌هایی هم چون موزه باستان‌شناسی، سالن اجتماعات، ساختمان‌های تاریخی، باغ گیاه‌شناسی و ... تشکیل شده است. یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های خاورمیانه موزه باستان‌شناسی این دانشگاه است که در سال ۱۸۶۸ تاسیس شده است. بزرگ‌ترین مجموعه‌های باستانی در این موزه قرار گرفته است.

بیبلوس (Byblos)

از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری بیروت که تنها ۴۰ دقیقه با آن فاصله زمانی دارد، بیبلوس و یا جبیل است. بیبلوس یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است. همانند بسیاری دیگر از ساحل‌های لبنان، این منطقه نیز در زمان جنگ‌های صلیبی و حمله فنیقی‌ها شاهد حمله‌های زیادی بوده است. بقایای تمدن و جنگ را می‌توانید در این منطقه مشاهده کنید. افرادی که به باستان شناسی و مطالعه تاریخ جوامع علاقه‌مند هستند از تمامی نقاط جهان بلیط پرواز خارجی به مقصد بیروت تهیه کرده و از بیبلوس بازدید می‌کنند. بسیاری از محققان در جهان عقیده دارند که خط برای اولین بار در بیلوس اختراع شد. قلعه جنگ‌های صلیبی و مسجد سلطان عبدالمجید از مکان‌های دیدنی بیبلوس هستند.

یکی از زیباترین بندرهای لبنان نبز به این منطقه اختصاص دارد. قدم زدن در کنار این ساحل، تماشای تورهای ماهی گیری و پرندگان مهاجر تجربه بسیار لذت بخشی است.

کاردو ماکسیموس (Cardo Maximus)

یکی از اصلی‌ترین خیابان‌های شمال به جنوب رم گذشته، خیابان کاردو ماکسیموس بوده است. در حال حاضر بقایای این خیابان در میان بناهای مذهبی شهر بیروت قرار‌گرفته است. در گذشته‌های دور خیابان ماکسیموس مرکز شهر محسوب می‌شد و از لحاظ موقعیت جغرافیایی مورد توجه حکومت‌های قدیم بوده است.

کلیسای جامع سنت جورج (Maronite Cathedral of St George)

این کلیسا یک نمای نئوکلاسیک دارد و یک قلمرو مخصوص برای مارونی‌های بیروت است. کلیسای جامع سنت جورج در قرن نوزدهم میلادی ساخته شده است و در نزدیکی مسجد الامین قرار گرفته است. داخل این کلیسا با سنگ‌های مرمر و ستون‌ها و سقف‌های طلاکوب تزئین شده است. معماری این بنا از یک ساختمان در رم الهام گرفته شده است.