درخواست اصلاح

اردن

از دانشنامه ویکیدا

اردن کشوری در غرب آسیا است که در شرق رود اردن قرار دارد و پایتخت آن شهر اَمّان است. جمعیت این کشور حدود ۱۰ میلیون نفر است و ۹۸ درصد مردم آن عرب هستند.

پرچم ملی کشور اردن
پرچم ملی کشور اردن
اطلاعات کشور
پایتخت: امّان
زبان(های) رسمی: عربی
حکومت: حکومت متمرکز پادشاهی مشروطه
مساحت: 89350 کیلومتر مربع (۳۴٬۵۰۰ مایل مربع)
جمعیت: ۱۰٬۱۹۳٬۰۰۰ (2020)
واحد پول: دینار اردن (JOD)
کد ایزو ۳۱۶۶: JO
دامنه سطح‌بالا: .jo

نوع حکومت آن پادشاهی مشروطه و پادشاه کنونی آن ملک عبدالله دوم است. واحد پول اردن دینار اردن است.

تقسیمات کشوری

اردن از لحاظ اداری و اجرایی به ۱۲ استان تقسیم می‌شود. کشور اردن به دوازده استان (به عربی: محافظة) تقسیم می‌شود: هر یک از استان‌های دوازده‌گانه تحت هدایت و رهبری استانداری است که توسط پادشاه منصوب می‌شود. همچنین برای هر یک از استان‌ها و پروژه‌های توسعه و آبادانی در مناطق متبوع آن‌ها مقامات خاصی نیز در نظر گرفته می‌شوند. اردن به حدود ۵۲ ناحیه تقسیم می‌شوند.

ساختار سیاسی

در این کشور ملک عبدالله دوم پس از فوت پدرش در فوریه ۱۹۹۹ جانشین وی شد. عبدالله به سرعت به تأیید مجدد پیمان آشتی اردن-اسرائیل با اسرائیل و تقویت روابط اردن با ایالات متحده آمریکا پرداخت. عبدالله در اولین سال حکومتش ایجاد اصلاحات اقتصادی را در دستور کار خود قرار داد. تداوم مشکلات ساختاری اقتصاد اردن، جمعیت روبه رشد و بازتر شدن فضای سیاسی، باعث شده‌است احزاب سیاسی گوناگونی در این کشور تشکیل شوند. در عین حال که شاه عبدالله همچنان قدرت مطلقه را در اردن در اختیار دارد، پارلمان نیز در این کشور نقش مهمی ایفا می‌کند.

قانون اساسی

اردن یک کشور پادشاهی مشروطه‌است که قانون اساسی آن در ۸ ژانویه ۱۹۵۲ به تصویب رسیده‌است. قوه مجریه در اختیار پادشاه اردن و هیئت وزیران وی است. شاه کلیه قانون‌ها را امضاء و تصویب می‌کند. دوسوم از هر دو مجلس مجلس ملی اردن می‌توانند رای وتو پادشاه را لغو کنند. پادشاه می‌تواند با ارائه حکم کلیه قضات را نصب و خلع کند، اصلاحیه قانون اساسی را تصویب کند، اعلام جنگ نماید و به نیرو‌های مسلح فرمان بدهد. تصمیمات کابینه، احکام دادگاه‌ها و واحد پول ملی به نام وی صادر می‌شوند. هیئت وزیران به ریاست نخست‌وزیر، توسط شاه تعیین می‌شود، او همچنین می‌تواند بنا به درخواست نخست‌وزیر هر کدام از اعضای کابینه را اخراج کند. کابینه باید در مورد موضوعات مربوط به سیاست کلی، در برابر مجلس نمایندگان اردن پاسخگو باشد و این مرجع می‌تواند با رای «عدم اعتماد» دوسوم از اعضایش، کابینه را ناچار به استعفاء کند.

در قانون اساسی سه دسته دادگاه پیش‌بینی شده‌است دادگاه مدنی، مذهبی و ویژه. اردن از نظر اجرایی به دوازده حوزه فرمانداری تقسیم می‌شود که هر یک از این حوزه‌ها توسط یک فرماندار منصوب از طرف پادشاه اداره می‌شود. آنان در کلیه ادارات دولتی و طرح‌های توسعه مناطق تحت اختیار خود، قدرت انحصاری را دارند. نیرو‌های مسلح سلطنتی و اداره کل اطلاعات اردن تحت کنترل پادشاه هستند.

اماکن دیدنی

شهر مادابا (Madaba)

شهر مادابا در قسمت جنوب غربی اردن واقع شده است و منطقه ای کوچک، آرام، مملو از تاریخ غنی و سازه های مذهبی و هنر باستانی می باشد. این شهر به دلیل داشتن نقشه ی مادابا شناخته شده است، این نقشه‌های موزاییکی متعلق به قرن ششم می باشند که منطقه های هولی لند یا سرزمین مقدس، اورشلیم و دیگر مکان های مقدس را نشان می دهند. نقشه ی معروف مادابا در کلیسای سنت جورج اردن کشف شده است. در صورتی که علاقه و تمایل به یادگیری درباره تاریخ و فرهنگ مادابا دارید، می توانید از پارک باستان شناسی مادابا و همچنین از موزه ی مادابا دیدن نمایید. بر فراز زیارتگاه سنت جان تعمید دهنده حضرت یحیی، صخره ها و برجی ناقوسی شکل وجود دارد، با صعود بر بلندی می توانید مناظر باشکوه و با عظمت مادابا را در یک نگاه نظاره کنید.

منطقه حفاظت شده دانا (Dana Nature Reserve)

برای تماشای چشم انداز ها، مناظر دیدنی و پیاده روی در اردن می توانید ناحیه ی حفاظت شده دانا را انتخاب کنید. این ناحیه یکی از جاذبه های گردشگری مهم در سرزمین اردن به شمار می رود. قدمت دهکده دانا به قرن 15 میلادی باز می گردد که با وجود گذر سال ها، اصالت و فرهنگ گذشته خود را حفظ کرده است. با بازدید از ناحیه ی باستانی امکانات اندکی برای اقامت و غذاخوری خواهید یافت و می توانید با این فرهنگ قدیمی از نزدیک آشنا شوید. با بازدید از منطقه ی حفاظت شده دانا می توانید در این وادی محافظت شده قدم بزنید و از دره های دراز و باریک که در دو طرف آن صخره های بلند قرار دارند، بالا رفته یا به سمت دره حرکت کنید. چشم انداز این ناحیه بی نهایت زیبا و بکر می باشد که مناظر به یاد ماندنی زیادی دارد و فرصت گرفتن عکس های خاص و متفاوت را در این قسمت خواهید داشت.

شهر عقبه (Aqaba)

شهر عقبه تنها شهر ساحلی و بندری در کشور اردن می باشد و همچنین یکی از قدیمی ‌ترین شهر های جهان محسوب می شود. اغلب این شهر را دروازه و پنجره ای به سوی دریای سرخ می نامند و از دیرباز یکی از مقصد های مهم اردن محسوب می شد. در این شهر فرهنگ مدرن و قدیمی در کنار هم به چشم می خورد، و قدمت شهر موجب شده تا بتوانید بنا های باستانی را بازدید کنید و با شرکت در تور های گردشگری از قلعه ی عقبه که به قرن 14 میلادی تعلق دارد، بازدید نمایید. گردشگران می توانند در هتل های بی نظیر و لوکس پنج ستاره که شهرت جهانی دارند، اقامت کنند. نام قدیمی شهر آیلا بوده است و امروزه ناحیه ی کوچکی به این نام وجود دارد، در آیلا می توانید بنای کوچک باستانی را مشاهده کنید که قدمت آن به قرن ششم میلادی باز می گردد و به خوبی در برابر آسیب ها محافظت شده است. تفرجگاه های ساحلی متعددی برای تجربه ی لذت بخش غواصی و آموزش غواصی در دریای سرخ وجود دارد که لحظات خوشی را برای گردشگرن به همراه دارد. با قدم زدن در قسمت های جنوبی عقبه می توانید از دور ساختمان های بلند فلسطین را نیز تماشا کنید.

شهر ال کرک (Al-Karak)

گردشگرانی که به تماشای قلعه ها علاقه ی زیادی دارند، بهتر است که از شهر کرک بازدید نمایند. شهر ال کرک که به نام های کرک یا کیراک نیز خوانده می شود در قسمت جنوبی کشور اردن واقع شده است. در این شهر مسیحیان زیادی در کنار مسلمانان زندگی می کنند و قلعه های شگفت انگیزی در سراسر شهر وجود دارد. قلعه ی قدیمی کرک که در جنگ های صلیبی مکانی مستحکم بود، در این شهر قرار دارد. این قلعه ی باستانی پس از غارت شدن توسط مسیحیان، تقریبا به مدت 500 سال متروکه باقی ماند. امروزه بخش هایی از قلعه بازسازی شده است که گردشگران می توانند به همراه تور از این قسمت ها بازدید کنند. در قسمت جنوبی قلعه موزه ی باستان شناسی کرک واقع شده است که دارای مجموعه های باستانی عظیمی می باشد و درباره تاریخ این ناحیه اطلاعات مفیدی در اختیار گردشگران قرار می دهد.

شهر امان (Amman)

شهر عمان یا امان پایتخت کشور اردن می باشد و همچنین بزرگ ‌ترین شهر و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور به شمار می ‌رود. هنگام سفر به اردن، گردشگران مدتی را در این شهر سپری می کنند. آثار باقیمانده رومی زیادی در این شهر وجود دارد که مهم ترین آنها آمفی تئاتر بزرگ رومی و نیمفیوم یا سبیل الحوریات است که فواره عهد روم باستان می باشد. قلعه ی بزرگ شهر یکی از مهم ترین جاذبه های امان می باشد و در این ناحیه ساختار های محلی مهمی مانند معبد رومی هرکول و قصر سنگی بزرگ اموی قرار دارند که بهتر است فرصت بازدید را از دست ندهید. این قصر بر فراز شهر واقع شده است و هنگام اذان و نماز مسلمانان، می توانید چهره ای با نشاط و پر جنب و جوش شهر را تماشا کنید.

قلعه‌های بیابانی (Desert Castles)

بیابان های بخش شرقی اردن، در قسمت شرق شهر امان، مکانی مناسب برای تماشا و کاوش در مجموعه ای از قلعه ها می باشند. این قلعه های توسط حکومت امویان ساخته شده است و در طول جنگ ها برای دفاع بکار رفته اند و تعدادی نیز اقامتگاه خلیفه ها بوده اند. در این بیابان های وسیع زندگی و رفت آمد کار دشواری می باشد و وجود این قلعه ها باعث شده بود تا امویان بتوانند در این ناحیه زندگی کنند. هنگام عبور از این بیابان قلعه های بیشماری را خواهید دید. با ادامه دادن حلقه ی قلعه های موجود می توانید از سنگ سیاه، موزاییک های قصر حلابات، مکان باستان شناسی قصر حمام صرح و نقاشی های شگفت انگیز قصر امرا، از نزدیک دیدن کنید.

دریای مرده، دریاچه‌ نمک (Dead Sea)

کشور اردن در خشکی محصور بوده و مرز آبی کوچکی دارد. پس از شهر عقبه، این کشور ساحل کوچکی در کنار دریای مرده دارد. دریای مرده کم ارتفاع و پست ترین نقطه‌ ی کره زمین را دارد و 430 متر (1.400 فوت) پایین تر از سطح دریا می باشد و سطح شوری فوق العاده زیادی دارد. تعداد زیادی بنا های تاریخی و مذهبی در این منطقه وجود دارد و حضرت مسیح توسط سنت جان، تعمید دهنده حضرت یحیی، در آب این دریاچه تعمید داده شده است. آب دریاچه مملو از مواد معدنی می باشد و محیطی برای کسب آرامش به شمار می رود. به دلیل شوری بیش از حد به راحتی می‌ توانید روی آب شناور بمانید. برای استفاده از خدمات عالی در کنار این دریاچه، بهتر است که در یکی از هتل ها و تفرجگاه های لوکس در انتهای شمال شرقی دریاچه اقامت کنید و از خدمات اسپا و زیبایی بهره ببرید، غروب آفتاب بر فراز دریاچه را تماشا کنید، همچنین هنگام شب در این ناحیه می توانید نور های شبانه اورشلیم را ببینید. گردشگران زیادی برای بهره بردن از خدمات مفید دریاچه به این ساحل سفر می کنند.

شهر جرش (Jerash)

هنگامی که بحث از آثار باقیمانده و خرابه های رومی به میان می آید، اکثر مردم مقصد های گردشگری اروپا را تصور می کنند، در حالی که شهر باستانی جرش مجموعه ی بسیار زیادی از ویرانه‌های یونانی و رومی را در خود جای داده است. با سفر به این شهر شگفت انگیز تاریخی می توانید ارگ هادرین، که کهن ترین ارگ باقیمانده در شهر جرش است را تماشا کنید، قدمت این ارگ به قرن دوم میلادی باز می گردد. و بازدید از هیپودروم را فراموش نکنید، هیپودروم ميدان اسبدوانی و ارابه رانی بوده است، و کوچک ترین میدانی می باشد که توسط رومی ها ساخته شده است. بهتر است از موزه باستان شناسی جرش به کاوش و تحقیق درباره شهر بپردازید که مجموعه بی نظیری از هنرهای دستی را در دید گردشگران قرار داده و نحوه ی شکل گیری و رشد شهر جرش را در طول قرون گذشته به بازدیدکنندگان توضیح می دهد.

وادی روم (Wadi Rum)

وادی روم در قسمت جنوبی اردن واقع شده است، یک دره ی بیابانی که به داشتن چشم انداز های شگفت انگیز شهرت جهانی دارد. در این ناحیه ی دورافتاده هیچ گونه امکانات اقامتی وجود ندارد و تنها بادیه نشین‌های بومی بدوین و قبایل عشایری در این مسیر برای مدت کوتاهی اقامت کرده و از این ناحیه گذر می کنند. اغلب صحرا ها را مانند تپه های کوچکی خواهید دید، در وادی روم کوه‌های ماسه سنگی و صخره های بلند گرانیتی شکل گرفته اند. بسیاری از جاذبه های اصلی در ناحیه ی وادی روم طبیعی بوده و ساختار زیبایی از سنگ ها و رنگ ها را می توانید در این قسمت تماشا نمایید. کوه سنگی کوچک تری به نام ام فروت که ساختار متفاوتی دارد را بهتر است از نزدیک بازدید کنید. رنگ های قرمز مایل به نارنجی که در سطح زمین دیده می شود این قسمت را به سیاره ای دیگر تبدیل کرده است و فیلم های علمی تخیلی مانند فیلم مریخی ها در این ناحیه ساخته شده است. همچنین بخش های زیادی از فیلم معروف لورنس عرب در وادی روم ساخته شده است و می توانید از خانه ی لورنس که به لورنس بهار نیز شهرت یافته، بازدید کنید.