درخواست اصلاح

صربستان

از دانشنامه ویکیدا

صربستان با نام رسمی جمهوری صربستان، یک کشور محاط در خشکی در مرکز جنوب خاوری اروپا است که بخش جنوبی جلگهٔ پانونی و جنوب شبه‌جزیره بالکان را دربرگرفته‌است. کشور صربستان با مجارستان در شمال، رومانی و بلغارستان در شرق، جمهوری مقدونیه و مونته‌نگرو در جنوب، کرواسی و بوسنی و هرزگوین در غرب هم‌مرز است. بلگراد پایتخت این کشور است.

پرچم ملی کشور صربستان
پرچم ملی کشور صربستان
اطلاعات کشور
نام کامل: جمهوری صربستان
پایتخت: بلگراد
زبان(های) رسمی: صربی، رومانیایی، مجاری
حکومت: جمهوری پارلمانی
مساحت: ۸۸٬۳۶۱ کیلومتر مربع (۳۴٬۱۱۶ مایل مربع)
جمعیت: ۸٬۶۴۷٬۲۳۵
واحد پول: دینار صربی
منطقه زمانی: CET
پیش‌شماره تلفنی: ۳۸۱

برای قرن‌ها، در مرزهای فرهنگی میان شرق و غرب، یک پادشاهی قدرتمند صرب در قرون وسطی –بعدها با نام امپراتوری- بیشتر بالکان را در تصرف داشت. حکومت نوین صربستان در سال ۱۸۱۷ در پی قیام دوم صربها به‌وجود آمد. مرزهای امروزی کشور، پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفت. در آن زمان صربستان یک واحد فدرال درون جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی شد. صربستان در سال ۲۰۰۶ پس از آنکه مونته‌نگرو از اتحاد صربستان و مونته‌نگرو جدا شد، دوباره پس از فروپاشی یوگسلاوی در سال ۱۹۹۰ به وضعیت حکومت منفرد درآمد. در سال ۲۰۰۸، استان خودمختار کوزوو، به صورت یکطرفه از صربستان اعلان استقلال کرد. حکومت صربستان استقلال کوزوو را غیرقانونی دانسته و آن را به رسمیت نمی‌شناسد. کشورهای دنیا نیز واکنش‌های متفاوتی نسبت به این رویداد داشته‌اند.

بیشتر جمعیت صربستان را صربها به خود اختصاص داده‌اند. مهمترین اقلیت‌ها شامل آلبانیاییها (که عمدتاً در کوزوو به‌سر می‌برند)، مجارها، بوسنیاییها، کولیها، کرواتها، چکها و اسلواکها، مونته‌نگرویی‌ها، مقدونیه‌ای‌ها، بلغارها، رومانیایی‌ها و غیره می‌باشند. دو استان وویوودینا و کوزوو از لحاظ تبار و مذهب متفاوت هستند.

پایتخت

پایتخت کشور صربستان شهر بلگراد می‌باشد. این شهر که در حد فاصل رودخانه‌های دانوب و رود ساوا قرار گرفته بیش از ۱٫۱۵۰٫۰۰۰ نفر سکنه دارد که با احتساب محدوده حومه شهر جمعیت آن به بیش از دو میلیون می‌رسد. از این‌رو بلگراد یکی از بزرگترین شهرهای جنوب غرب اروپا محسوب می‌شود.

شهر بلگراد حدود ۳٫۶ درصد از مساحت خاک صربستان را شامل می‌شود و ۱۵ درصد از جمعیت این کشور در بلگراد ساکن هستند. مساحت شهر بلگراد ۳۶۰ کیلومتر مربع بوده و در صورتی که محدوده آن را نیز به حساب آوریم، مساحت آن ۳۲۲۳ کیلومتر مربع می‌باشد.

جغرافیا

صربستان در اروپا، در شبه‌جزیره بالکان و در جلگه پانونین قرار دارد. جایی که پیوندگر میان مرکز، جنوب و خاور اروپاست. رودخانه دانوب (۲۸۵۰ کیلومتر) در یک‌سوم شمال کشور جاری است. طول ۵۸۸ کیلومتری این رودخانه در کشور، مرز با کرواسی و بخشی از مرز با رومانی را تشکیل داده‌است. از دیگر رودخانه‌های صربستان می‌توان «ساوا»، «تیمیش»، «درینا» و «بگج» را نام برد. بیش ار یک چهارم سرزمین صربستان (۲۷٪) پوشیده از جنگل است.

شرایط طبیعی و به‌ویژه ناهمواری‌ها و شرایط توپوگرافیک صربستان به‌گونه‌ای است که برخلاف دیگر جمهوری‌های پیشین یوگسلاوی که غلبهٔ مناطق کوهستانی در آن‌ها چشمگیر است، بهره‌مند از دشت‌های واسطه‌ای کوچک و بزرگ است که به همراه اقلیمی نسبتاً مساعد و متنوع و وجود منابع آب تقریباً کافی به بزرگترین مرکز تولیدات فراورده‌های کشاورزی یوگسلاوی تبدیل شده‌بود. عبور رودخانه دانوب و شاخه‌های آن نیاز آب کشاورزی ۹۴٪ از زمین‌های زیر کشت صربستان و وویوودینا را بر طرف می‌کند.

تاریخ

صربستان به همراه مقدونیه، مونته‌نگرو و بوسنی و هرزگوین از سال ۱۳۸۹ میلادی زیر سلطهٔ امپراتوری عثمانی رفت و پس از ۴ سده در سال ۱۹۱۲ به دنبال جنگ کوزوو به آزادی دست یافت و بعد از آن به‌عنوان یکی از جمهوری‌های سه‌گانه، همراه با کرواسی و اسلوونی، پادشاهی یوگسلاوی را تشکیل داد که این حکومت نیز تا سال ۱۹۴۵ و به قدرت رسیدن تیتو ادامه داشت. مهاجرت صربها به سوی مناطق غربی‌تر به دنبال ورود ترک‌های عثمانی صورت گرفت و اصولاً اولین هسته‌های تداخل و تلفیق در جهت یوگسلاوی کنونی از همین زمان آغاز شد.

اماکن دیدنی

دژ کالمگدان

در محل تلاقی رودخانه های دانوب و ساوا نگین شهر بگراد قرار دارد. دژ کالمگدان در یک پارک بزرگ و قدیمی واقع شده و قدیمی ترین و تاریخی ترین نقطه بلگراد است. دژی با چندین دروازه و بخش های مختلف همانند موزه جنگ و چاه رومی که مجسمه ویکتور بزرگ که نماد پیروزی در برابر امپراطوری های عثمانی و مجارستان است. دژی با دیواره های مستحکم که سال ها قبل محل زندگی تمام ساکنین بلگراد بوده است. داخل قلعه پر از سردیس های جالب است و از برخی نقاط آن نماهایی جالبی از شهر و دانوب و محل تلاقی دانوب و ساوا مشاهده خواهید کرد. یک نیمکت تنها با دیدی زیبا نسبت به رودخانه یکی از مشهورترین نقاط دژ برای گرفتن عکس است.

کلیسای سنت ساوا

کلیسایی زیبا و سفید رنگ با گنبدی منقش و بسیار زیبا که نامش برگرفته از یک شخصی مهم مذهبی به نام سنت ساواست. سال ها قبل امپراطوری عثمانی تابوت ساوا را گشود و جسدش را به آتش کشید و مردم برای گرامیداشت مقام سنت ساوا سال ها بعد کلیسایی را در همان نقطه برپا کردند. ساختن این کلیسا هنوز هم ادامه دارد.

کلیسای سنت مارک

یک کلیسا با آجرهای قرمز رنگ، صلیب های آبی رنگ و نمایی زیبا و البته نمای داخلی به مراتب زیباتر و جذاب-تر و نقاشی هایی زیبا که حیرت شما را برمی انگیزد و اکنون در داخل یک پارک بزرگ قرار دارد. این کلیسا که یکی از بزرگترین کلیساهای صربستان است و گنبدهای زیادی دارد. این کلیسا در کنار یک کلیسای چوبی بسیار قدیمی ساخته شده و در داخل آن مجسمه مارک مقدس قرار دارد. در فاصله کمی از کلیسا ساختمان پارلمان قرار دارد که تصوری از صرب های کشته شده در جنگ ها را به نمایش گذاشته است.

میدان جمهوری

معروف ترین میدان بلگراد که مجسمه یادبود شاهزاده میهایلوا در آن قرار گرفته است. یک منطقه تجاری و البته محل تردد ترامواها به تمام نقاط شهر که موزه ملی صربستان و تئاتر ملی در آن قرار دارد. این میدان پر از رستوران ها و کافه های فراوان است که می توانید لذت یک غذا یا نوشیدنی صربی را در آن ها تجربه کنید.

خیابان کنز میهایلوا

یک خیابان زیبا که از قلعه کالمگدان تا میدان جمهوری کشیده شده است و معماری بسیار چشم نوازی دارد. این خیابان یکی از معروف ترین خیابان های بلگراد است. این خیابان که مخصوص پیاده روی است پر از بوتیک ها و فروشگاه های بزرگ و برندهاست که البته در کنار کافه ها و رستوران های زیبا شب های زیبایی را هم برایتان رقم می زند. فراموش نکنید که این خیابان یکی از گران ترین خیابان های پایتخت است.

خیابان اسکاردالیا

یکی دیگر از خیابان های معروف پایتخت اسکاردالیاست. خیابانی یکپارچه سنگ فرش که در سال 1900 محل زندگی نویسنده ها، خواننده ها، شاعران و موسیقی دان های صرب بوده است. کافه های زیبا و رستوران های جذاب اسکاردالیا را تبدیل به جذاب ترین خیابان برای شبگردی در بلگراد کرده است. اینجا هم اجرای موسیقی زنده حال و هوای دیگری به شب های بلگراد می دهد.

باغ وحش بلگراد

قدیمی ترین باغ وحش اروپا که در یک گوشه از پارک کالمگدان در بلگراد قرار دارد باغ وحش بلگراد است. موسس این باغ وحش از آنجا که بلگراد را شهر سفید می نامیدند به دنبال جمع آوری حیوانات سفید در این باغ وحش بود. شما در این باغ وحش می توانید اصیل ترین شیرهای سفید دنیا را در کنار انواع پرندگان شکاری سفید رنگ ببینید.

قلعه پترووارادین

اگر به سمت پل وارادانسکی بروید و از این پل شکسته در که در جریان جنگ جهانی به شدت آسیب دید عبور کنید، شهر نوی ساد را پشت سر گذاشته و قلعه پترووارادین را ملاقات خواهید کرد. قلعه حدود یکصد و اندی سال در تصرف عثمانی ها بود اما بعد از جنگ های طولانی از تصرف عثمانی ها خارج شد. قلعه پر از تونل ها، پلکان های پیج در پیچ و مقبره های زیرزمینی است و کاملا به دانوب اشراف دارد. بازدید از این قلعه را حتما در برنامه خود قرار دهید. در راه بازگشت اگر به پل دقت کنید قفل هایی را خواهید دید که عشاق جوان بر روی پل به یادگار گذاشته اند.

ساعت پترووارادین

در یکی از دروازه های مجموعه پترووارادین یک ساعت از عصر باروک قرار دارد که اگر کمی دقت کنید جای عقربه ساعت و دقیقه آن عوض شده است. این ساعت به ساعت مست شهره است و داستان های محلی بر این باورند که سازندگان آن از تعادل طبیعی برخوردار نبوده اند اما داستان واقعی این است که این کار عمدا صورت گرفته تا ماهیگیر انی که در دانوب مشغول ماهیگیری بودند بتوانند از فاصله دور ساعت را تشخیص دهند.

برج جمجمه

حتی نام این بنا کمی ترس آور است. برجی که پر از جمجمه است یادگار عثمانی هایی است که سر شورشیان را از تن جدا کرده و برای خوش خدمتی نزد پادشاه فرستادند و پس از خشنودی شاه عثمانی برای ترساندن مردم و جلوگیری از شورش دوباره آن ها در یک برج قرار دادند تا همگان عبرت بگیرند اما تبدیل به نماد فداکاری در شهر شد. یک مسیر متشکل از هشتاد پله مسیر دسترسی به برج چهار و نیم متری است.

شهر نیش، پرجمعیت ترین شهر جنوب

نیش سومین شهر بزرگ صربستان که یکی از پرجمعیت ترین شهرهای کشور نیز هست در کرانه رود نیشاوا قرار دارد. شهری که رومیان آن را شهر پریان می نامیدند و در واقع دروازه شرق و غرب بود. شهر پر از بناها تاریخی است و سال ها شاهد جنگ های بسیاری بوده است اما اکنون یکی از زیباترین شهرهای صربستان برای گشت و گذار است.